Budowa oczka wodnego krok po kroku

star_rateOcena artykułu 0

Jak samemu zbudować oczko wodne? Budowa oczka wodnego krok po kroku. Jak zrobić oczko wodne? Informacje i porady na temat samodzielnej budowy oczka wodnego lub małego stawu w ogrodzie. Planowanie, hydriozolacja, dobór filtracji i etapy budowy zbiornika wodnego.

 

Woda jest i zawsze była atrakcją dla ogrodu. Stanowić tam może element przypadkowy, np. mała fontanna, kaskada bądź temat przewodni, gdzie zbiornik jest urządzeniem zarówno ozdobnym, jak i funkcjonalnym. Dobrze zaplanowane i wybudowane oczko wodne daje odprężenie i jest zachwycającą oazą natury służącą nam przez lata. Inspiracją dla motywów wodnych jest krajobraz naturalny, dlatego też właśnie on często zachęca do wprowadzenia tych interesujących elementów do ogrodu. Nic tak nie ożywia ogrodu jak woda! Budowa oczka wodnego wymaga dobrego przygotowania i oczywiście profesjonalnych materiałów. W dziedzinie budowania stawów i oczek wodnych przodujemy na rynku polskim, oferująca szeroki wachlarz produktów Oase potrzebnych do wybudowania i utrzymania wymarzonego stawu, spełniającego wszystkie wymogi idealnego zbiornika wodnego.

Pierwszym krokiem, który ułatwi nam wybór produktów potrzebnych do założenia zbiornika wodnego jest ustalenie funkcji, jaką ma pełnić. Inną konstrukcję będzie miał zbiornik rekreacyjny, inną dekoracyjny w stylu nowoczesnym, a jeszcze inną staw naturalistyczny. Po dokonaniu wyboru przeznaczenia zbiornika, jego zaprojektowaniu i rozplanowaniu w terenie jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie materiały i narzędzia niezbędne do jego budowy.

Wszystkie produkty firmy OASE dają wiele możliwości zastosowania poprzez różnorodność technik wykorzystania każdego z elementów. Dotyczy to zarówno materiałów, jak i akcesoriów. Każdy produkt powstawał w myśl możliwie największej ilości sposobów wykorzystania, każda część została dokładnie zaprojektowana, a wszystkie przyłącza świetnie do siebie pasują. Ponadto takie elementy jak pompy, filtry do oczek, podłączenia mogą być całkowicie ukryte, co oznacza, że osiągamy najwyższy efekt estetyczny bez zbędnych detali technicznych zakłócających wodno-ogrodową kompozycję.

Budowa oczka lub stawu wodnego z materiałami informacyjnymi naszej firmy tj. instrukcjami zawartymi w ulotkach i folderach oraz filmem instruktażowym staje się dziecinnie prosta – już na etapie konstrukcji praca zamienia się w przyjemną zabawę!

 


PLANOWANIE BUDOWY OCZKA WODNEGO - DOBRY PLAN TO POŁOWA SUKCESU

 

Wykładanie czoka wodnego folią lub geomembranę EPDM

Kolejnym krokiem zbliżającym nas do spełnienia marzenia o własnym oczku wodnym jest dobór odpowiedniej folii. Problem ten pomożemy Państwu rozwiązać, w zależności od warunków środowiskowych oraz funkcji planowanego oczka wodnego dopasujemy właściwą folię PCV lub geomembranę EPDM – odporną na promieniowanie UV, wytrzymałą na zgrzewanych łączeniach, odporną na starzenie, niepodlegającą biodegradacji, odporną na duże amplitudy temperatur, zachowującą swoje parametry fizyczno – mechaniczne, oraz, co oczywiste – przyjazną dla zwierząt i roślin wodnych.


Wykonanie oczka wodnego może być rzeczą łatwą i szybką pod warunkiem, że został on właściwie zaplanowany lub zaprojektowany. Folię należy dokładnie zabezpieczyć podkładem z piasku, gliny i geowłókniny Oase. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko uszkodzenia jej przez ostre kamienie oraz silnie ukorzeniające się rośliny, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przebiciem możemy także użyć zapór kapilarnych dla kłączy oraz folii zabezpieczających przed korzeniami.

Wykładanie folii lub epdmu najlepiej zaplanować sobie, kiedy na zewnątrz jest już ciepło i sucho. Dobrze jest także poprosić o pomoc przyjaciół lub sąsiadów, gdyż z większymi powierzchniami tego materiału możemy sobie sami nie poradzić.

 

 

A jak dobrać odpowiednią technologię filtracyjną?

 

Na to pytanie najłatwiej odpowiedzieć wzorem na pojemność stawu wodnego i na jego podstawie dobrać właściwy filtr do naszego oczka:

Pojemność stawu = Długość x Szerokość x Głębokość (w metrach) / 2

Otrzymany w ten sposób wynik determinuje wybór kombinacji pompy, filtra i lampy UVC. Ponadto należy dobierać średnicę węża tak, by była ona możliwie duża, co zminimalizuje straty wydajności na skutek tarcia wody. Równie ważne jest usytuowanie pompy w stawie. Pompa filtracyjna powinna być umieszczona na tyle głęboko, by mogła odprowadzać jak najwięcej osadów dennych, zaś pompy do fontann umieszcza się blisko lustra wody. Zestaw filtracyjny do naszego oczka powinien być zawsze dużo większy niż podają producenci na opakowaniach.

 

 

BUDOWA OCZKA WODNEGO KROK PO KROKU - jak samemu zrobić oczko wodne?

 

Poniżej przedstawiamy Państwu kolejne kroki i etapy budowy prostego oczka wodnego:

 

 1. Wybieramy lokalizację oczka wodnego. Optymalne będzie miejsce oświetlane przez promienie słonecznie przez 4 do 6 godzin dziennie.
 2. Oznaczamy piaskiem lub sznurkiem zarys oczka wodnego, a następnie strefy kolejnych głębokości
 3. Za pomocą sznurka wymierzamy odpowiednią długość geowłókniny i folii do wyłożenia stawu, pamiętając o uwzględnieniu zapasu
 4. Wykopany dół najpierw należy wyłożyć geowłókniną Oase, która zapewni ochronę przed korzeniami i kamieniami
 5. Na tak przygotowanym podłożu starannie rozkładamy folię lub geomembranę EPDM
 6. Dla uzyskania możliwie naturalnego wyglądu brzegu oczka możemy użyć specjalnie do tego przygotowanej folii pokrytej drobnymi kamyczkami przyklejonymi żywicą epoksydową
 7. Strome zbocza oczka wodnego możemy obsadzać roślinami za pomocą mat kokosowych, które umożliwiają optymalne ukorzenianie; w przypadku bardzo stromych ścianek rośliny sadzimy w specjalnych kieszeniach jutowych. Kieszenie takie należy uprzednio obciążyć, np. za pomocą dużych kamieni
 8. Podłoże oczka wodnego wykładamy grubym żwirem
 9. Tak przygotowaną misę oczka wodnego dokładnie płuczemy i wypełniamy wodą – najpierw do połowy, a gdy folia całkowicie osiądzie – do pełna
 10. Kolejny etap to już kosmetyka i rozruch oczka wodnego. Wykładamy brzeg stawu kamieniami, żwirem bądź innym materiałem, a jego najbliższe otoczenie kształtujemy według własnych pomysłów.
 11. Po kilku dniach od napełnienia wodą przeprowadzamy badanie wody i na jego podstawie dobieramy odpowiednie środki pielęgnacyjne lub uzdatniające wodę w naszym stawie.
 12. Po uruchomieniu oczka zawsze zaszczepiamy w naszym filtrze bakterie startowe typu EcoGerm Starter i przez cały sezon regularnie wsypujemy prepart EcoGerm Ponds.

 

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości odnośnie budowy oczka wodnego prosimy o kontakt z naszą firmą pod numerem: 519 619 519

 

 

Powrót na górę

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.