Całoroczny Kalendarz prac w oczku wodnym

star_rateOcena artykułu 0

Całoroczny kalendarz prac w oczku wodnym i w stawie ogrodowym. Wiosna w oczku wodnym, lato w oczku wodnym, jesień w oczku wodnym, zima w oczku wodnym i w stawie kąpielowym. Jak utrzymać oczko wodne w dobrym stanie przez cały rok? Jak pozbyć się glonów z naszego zbiornika? Jak uzyskać czystą wodę w oczku wodnym? Jak pielęgnować oczko wodne w przeciągu całego roku? Jak walczyć z glonami? Jak dbać o rośliny wodne i jakich prepartów używać do walki z glonami? Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne w oczku wodnym lub w stawie kąpielowym rozpisane na cały rok. Sprawdzone porady i przydatne informacje dotyczące pielęgnacji zbiorników wodnych na cały sezon.

WIOSNA – start i rozruch

Przygotowania do wiosennych porządków w stawie lub oczku wodnym najlepiej zacząć, gdy temperatura wody osiągnie 8-10°C. Wiosna to również dobry czas na zakładanie zbiorników wodnych.

I. Ogólne prace porządkowe

 1. Jak tylko lód się roztopi, w pierwszej kolejności wyłów ewentualne martwe zwierzęta (ryby, żaby, itp.). W wyższej temperaturze zaczną szybko się rozkładać i zatrują wodę.
 2. Sprawdź ogólny stan  hydroizolacji zbiornika wodnego, popraw żwir kamienie, które mogły się poprzesuwać w wyniku zamarzającej i odmarzającej wody. Sprawdź zaporę kapilarną. 

II. Oczyszczanie z mułu i osadów

 1. Temperatura wody przekroczyła 10°C ? To znaczy, że ryby pobudziły się już z zimowego letargu i możesz przystąpić do usuwania warstwy mułu i liści zalegających na dnie. Jeżeli Twoje oczko wodne nie jest duże, muł usuwaj każdego roku, w większych zbiornikach wodnych taką czynność możesz  powtarzać raz na kilka lat. Warto wiedzieć, że muł bogaty jest w związki pokarmowe, co sprzyja wzrostowi glonów i wytwarzaniu się gazów w procesach gnilnych (efekt – zatrucie wody i śnięcie ryb).
 2. Osady denne usuniesz przy pomocy specjalnego odkurzacza do oczek wodnych, np. Fango 2000 lub pompy do wody brudnej.  Użycie pompy wiąże się jednak z ryzykiem wyciągania z oczka  żwiru, roślin, a nawet ryb (w przeciwnym razie nie wyczyścisz oczka dokładnie).
 3. Nadmiar mułu i osadów dennych możesz  również redukować, aplikując preparat bakteryjny EcoGerm Ponds (po wymianie lub podmianie wody), do stosowania przez cały rok. Chodzi przede wszystkim o odzyskanie równowagi biologicznej i zmniejszenie poziomu fosforanów i amoniaku, które wiosną wytrącają się w dużej ilości, sprzyjając inwazji glonów. 

III. Całkowita lub częściowa wymiana wody

 1. Twoje oczko wodne po zimie nie ma klarownej wody i wydziela nieprzyjemny zapach? W takiej sytuacji najlepiej całkowicie wymienić wodę.  Jeżeli stan oczka wodnego nie jest zły, wystarczy częściowa podmiana wody (⅓ całej objętości). W dużych stawach podmiana wody nie jest konieczna.
 2. Świeżo dolaną wodę musisz koniecznie uzdatnić (może zawierać chlor, metale ciężkie i inne szkodliwe związki) np. przy pomocy naturalnego preparatu PondStarter i ustabilizować jej najważniejsze parametry – twardość węglanową i zależny od niej odczyn pH, np. preparatem PondStabil. Twardość węglanowa ma olbrzymi wpływ na stabilizację pozostałych parametrów wody i  powinna  być stale  utrzymywana na poziomie powyżej  5,5° dH.

IV. Uruchomienie filtracji

 1. Woda w stawie osiągnęła już minimum 8°C ? To znaczy, że możesz uruchomić filtry uprzednio aplikując starter bakteryjny w postaci wyselekcjonowanych szczepów bakterii (np. preparat EcoGerm Starter). Takie bakterie występują w środowisku naturalnym, rozkładają resztki organiczne i wspomagają proces samooczyszczenia się wody.
 2. W miejscach przepływu wody, czyli w filtrach, przy pompach, w strumieniach lub w miejscu spadku kaskady wodnej umieść saszetki z mineralnym adsorbentem związków fosforu i metali ciężkich (np. PhosBinder), które będą redukować w przepływającej wodzie niepożądane związki.

V. Przegląd i sadzenie roślin

 1. Trzciny i pałki wodne pozostawione na zimę wiosną przytnij tuż nad powierzchnią wody.
 2. Usuń martwe i uschnięte części roślin wodnych, aby umożliwić rozrost nowym pędom i uniknąć zanieczyszczenia wody.
 3. Niektóre rośliny są dość ekspansywne i już wczesną wiosną mogą się silnie rozrastać. Nadmiernie rozrośnięte rośliny usuń lub przesadź.
 4. Wiosna to dobry moment na sadzenie nowych roślin. Rośliny ekspansywne sadzi się w specjalnych koszach, mało ekspansywne i mniej wymagające – bezpośrednio w żwirze. Unikaj ziemi ogrodowej, ponieważ jest zbyt żyzna i przyczynia się do rozwoju glonów. Optymalne podłoże dla wielu gatunków roślin wodnych to ziemia gliniasta i piasek wymieszane w proporcjach 1/1.
 5. Pamiętaj, aby kupować rośliny wodne z pewnego źródła, najlepiej z upraw ekologicznych, aby nie zanieczyszczać wody szkodliwymi substancjami lub nawozami, którymi często pędzone są sadzonki.
 6. Pielęgnuj rośliny nie nawożąc ich zwykłymi nawozami. Spływający do wody nawóz jest jedną z przyczyn masowego zakwitu glonów.

VI. Opieka nad rybami

 1. Gdy ryby obudzą się z zimowego letargu (temperatura wody powyżej 10°C), zacznij je dokarmiać. Wcześniej ryby nie będą zainteresowane pokarmem, który opadając na dno zbiornika stanie się  pożywką dla glonów.
 2. Ryby karm, gdy są najbardziej aktywne (około południa) taką ilością pokarmu, którą są stanie spożyć w ciągu 5-10 minut.
 3. Osłabione po zimie ryby właśnie wiosną mogą zapadać na różne choroby, dlatego w tym okresie częściej je obserwuj. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych, jak najszybciej podejmij leczenie. Zaaplikowany wiosną preparat bakteryjny EcoGerm Ponds przy okazji wpływa również na poprawę odporności ryb, zwiększając ich żywotność.

VII. Zwalczanie glonów

 1. W czasie od kwietnia do połowy maja mimo działań prewencyjnych może nastąpić silna inwazja glonów w zbiorniku wodnym, a toksyny metaboliczne sinic są bardzo niebezpieczne.  Trzeba zatem systematycznie zapobiegać nadmiernemu rozrostowi glonów, a kiedy już to nastąpi – skutecznie je likwidować. W tym celu można wykorzystać aż trzy ekologiczne produkty: AlgoStopper, PhosSorb i PhosBinder - stosowane zapobiegawczo lub jeśli glony już występują AlgoLess
 2. Wiosną koniecznie zbadaj wodę. Od jej jakości zależy masowy rozrost glonów oraz stworzenie optymalnych warunków do rozwoju roślin i ryb. Właściwe parametry dla wody stawowej to: odczyn pH od 7,4 do 8,4, twardość węglanowa powyżej 5,5 stopni, ilość fosforanów poniżej 0,030 mg/l, ilość azotynów mniejsza niż 0,3 mg/l.


LATO – intensywna pielęgnacja

Pełnia sezonu to czas wzmożonych zabiegów pielęgnacyjnych i wciąż dobry moment na zakładanie stawów i oczek wodnych.  

I. Uzupełnianie wody i natlenianie

 1. W miesiącach letnich woda w oczku wodnym może intensywnie parować – ubytki wody trzeba regularnie uzupełniać. Pamiętaj o tym, aby po każdym dolaniu wody zaaplikować preparaty uzdatniające (np. wymieniony wcześniej PondStarter) i eliminujące z wody trujące związki. Po każdorazowym dolaniu wody dobrze jest ustabilizować jej najważniejsze parametry ekologicznym środkiem PondStabil. Dzięki temu zostaną stworzone w oczku wodnym warunki sprzyjające utrzymaniu równowagi biologicznej.
 2. W płytkich i słabo natlenionych oczkach woda latem szybko się nagrzewa, a więc zawiera mniej tlenu,  co może prowadzić do śnięcia ryb. Możesz temu zapobiec, instalując pompę napowietrzającą, która  uzupełni niedobór tlenu i przyspieszy rozkład martwej materii organicznej. Proces natleniania wody wspomaga również preparat AlgoSplit (przeciw glonom nitkowatym), który działa poprzez uwolnienie aktywnego tlenu.  

II. System filtracyjny i klarowanie wody

 1. Lato to dobry moment na przejrzenie systemu filtracyjnego, wyczyszczenie wkładów filtracyjnych czy lampy UV. Te zadania możesz powierzyć specjalistom. Ważne jest, aby po każdym czyszczeniu filtra zasiedlić go pożytecznymi bakteriami, które w dużym stężeniu znajdują się w preparacie EcoGerm Starter.
 2. Często w szczycie sezonu woda może stać się mniej przejrzysta lub mętna z kilku powodów: wysoka temperatura, zmniejszona ilość tlenu w wodzie, przekarmianie ryb. Klarowność wody szybko przywrócisz naturalnym preparatem PondClarin

III. Opieka nad rybami

W miesiącach letnich najlepiej ograniczyć karmienie ryb lub całkowicie go zaprzestać (w tym czasie ryby mają dostęp do naturalnego pokarmu), dzięki czemu zniwelujesz ryzyko rozkładania się niezjedzonego pokarmu i woda w stawie będzie czystsza.

IV. Walka z glonami

 1. Silne nasłonecznienie i wysoka temperatura sprzyjają  masowemu rozwojowi glonów (zakwit glonów), szczególnie uciążliwych glonów nitkowatych. Pozbędziesz się ich mechanicznie przy pomocy grabi lub specjalnego odkurzacza, a także stosując takie preparaty, jak: AlgoLess i AlgoSplit. W trakcie nasilonego zakwitu glonów lub zaraz po zaaplikowaniu AlgoSplit, dobrze jest użyć preparatu PhosSorb. Oba pozbawiają glony ich głównej pożywki – fosforanów.
 2. Aby zapobiec inwazji glonów, warto przez całe lato stosować zapobiegawczo preparat AlgoStopper bazujący na ekstrakcie ze słomy jęczmiennej, a także wspomóc oczko wodne specjalnym torfem zakwaszającym wodę lub granulowanym lignitem BioLignit

V. Pielęgnacja roślin

 1. Lato to czas silnego wzrostu roślin, ale również ich częściowego obumierania i przekwitania. Aby rośliny ładnie prezentowały się w oczku wodnym, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach:
 • przycinaj i rozsadzaj rozrastające się rośliny;
 • wycinaj przekwitnięte kwiaty;
 • na bieżąco usuwaj obumarłe części roślin, a także zaatakowane przez szkodniki lub choroby;
 • nie pozwól na namnażanie się szkodników – likwiduj je przy pomocy ekologicznych metod i naturalnych preparatów (nie używaj chemii), usuwaj wszystkie zauważone kokony z gąsienicami, larwy i chrząszcze; jeżeli zauważysz na liściach roślin mszyce, spłucz je wodą, a zaatakowane liście wytnij.

2. Większość gatunków roślin wodnych możesz sadzić przez całe lato. Rośliny najlepiej kupuj z upraw ekologicznych. Szczepki roślin przeniesione z innych zbiorników wodnych będą potrzebowały więcej czasu, aby się przyjąć, mogą być przy tym źródłem chorób i szkodników.

JESIEŃ – pielęgnacja i przygotowanie do zimy

Jesień to czas intensywnej pielęgnacji, a przede wszystkim ograniczanie ilości mułu i osadów dennych, a także przygotowanie oczka wodnego do okresu zimowego.

I. Usuwanie spadających liści

 1. Liście, które dostają się do wody jesienią opadają na dno i przyczyniają się do powstawania mułu i osadu bogatego w związki pokarmowe, co sprzyja wzrostowi glonów.  Najlepiej rozciągnij nad oczkiem wodnym specjalną siatkę, która uniemożliwi przedostawanie się liściom do wody. 
 2. Opadłe liście pływające po powierzchni wody usuwaj przy pomocy podbieraka lub skimmera.

II. Oczyszczanie z mułu i osadów dennych  

Koniecznie jesienią usuń muł i osad powstający z liści i martwych glonów. Możesz do tego celu użyć odkurzacza do oczek wodnych - Fango 2000 do małych zbiorników lub profesjonalnego odkurzacza szlamowego Torpedo do stawów kąpielowych, a następnie dwóch produktów działających długofalowo:  EcoGerm Ponds - bakterii które rozkładają martwą materię organiczną w sposób bezpieczny dla zbiornika wodnego i saszetek filtracyjnych, które stale wyciągają z wody fosforany - PhosBinder

III. Przegląd roślin

 1. Przed nadejściem zimy usuń suche części i kwiatostany roślin. Pozostaw trzciny i pałki wodne, aby umożliwić zimą wymianę gazową w oczku wodnym (trzciny i pałki wodne przycina się dopiero wczesną wiosną, przed rozpadem kwiatostanów).
 2. Zabezpiecz rośliny na zimę zgodnie z ich wymaganiami gatunkowymi – przenieś je na niższe półki w oczku wodnym, a te rośliny, które nie powinny pozostać zimą w zbiorniku, zabierz do cieplejszego pomieszczenia (garaż, piwnica).

IV. Opieka nad rybami

 1. Uzupełnij stan wody do maksimum, dzięki czemu zwiększysz bezpieczeństwo ryb i innych zwierząt wodnych w okresie zimowym. Pamiętaj, aby dolaną wodę uzdatnić np. preparatem PondStarter.
 2. Aby przygotować ryby do zimy, karm je intensywnie dopóki temperatura wody nie spadnie poniżej 15°C. Gdy woda spadnie poniżej 10°C zaprzestań całkowicie karmienia ryb (zwierzęta zapadają w zimowy letarg).

V. Zabezpieczenie stawu na zimę

 1. Pozostaw na zimę oczko wodne wolne od glonów i  wysokiego poziomu fosforanów. Preparat AlgoSplit zniszczy ewentualne glony nitkowate i natleni wodę a PhosSorb (polecany do zabezpieczania zbiorników wodnych na zimę) zwiąże fosforany i pozbawi glony ich głównej pożywki.  
 2. Jesienią koniecznie jesienią zbadaj wodę, a przed wyłączeniem pomp obiegowych zastosuj odpowiednie środki pielęgnacyjne, m.in. wymienione powyżej. Właściwe parametry dla wody stawowej to: odczyn pH od 7,4 do 8,4, twardość węglanowa powyżej 5,5 stopni, ilość fosforanów poniżej 0,030 mg/l, ilość azotynów mniejsza niż 0,3 mg/l.

VI. Przygotowanie systemu filtracyjnego

 1. Przed zimą wyłącz i wyczyść filtry. Wkłady gąbkowe dokładnie wypłucz i przenieś do ciepłego i suchego pomieszczenia.
 2. Jeżeli posiadasz lampę UV, wyczyść ją z kamienia i przechowaj przez zimę w pomieszczeniu o dodatniej temperaturze.
 3. Pompy, które zanurzone są na głębokości poniżej 50 cm wyjmij z wody i przenieś do ciepłego pomieszczenia (wyjątek stanowią pompy z zabezpieczeniem przed zamarzaniem, np. marki  Oase).

ZIMA – działania prewencyjne

I. Wiązanie fosforanów i zapobieganie rozwojowi glonów

 1. Aby nie dopuścić do wiosennej inwazji glonów, nie tylko jesienią, ale również zimą trzeba dbać o regularne unieszkodliwianie fosforanów (głównej pożywki glonów). Efektywnie  zwiążą je takie preparaty, jak: PhosSorb i PhosBinder, które dobrze jest stosować co 6 tygodni przez całą jesień i zimę. Warto również w okolicach pracującego dyfuzora umieścić saszetki typu PhosBinder, które długofalowo będą pochłaniać fosfor z wody.
 2. W działaniach prewencyjnych i przeciwdziałających rozwojowi glonów zimą dobrze sprawdza się również preparat AlgoSplit.

II. Opieka nad rybami

 1. Gdy temperatura wody spadnie poniżej 10°C zaprzestań wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych w oczku wodnym i karmienia ryb, które zapadają w zimowy letarg. Najlepiej pozostawić ryby w spokoju – w okresie zimowym są bardzo wrażliwe na choroby, a stresujące sytuacje mogą spowodować wybudzenie ryb z letargu.
 2. W sytuacji, gdy oczko wodne nie zostało należycie oczyszczone z mułu i osadów, zimą mogą zachodzić w nim procesy gnilne (wydzielanie trujących gazów), co może prowadzić do tzw. przyduchy ryb. Wtedy konieczne będzie dodatkowe natlenianie wody. Do niezamarzającego przerębla należy co jakiś czas wrzucać tabletkę z aktywnym tlenem lub preparat AlgoSplit, które dostarczą rybom tlenu w tym ciężkim okresie.
 3. Wraz z pierwszymi roztopami możesz powoli przygotowywać oczko wodne  do sezonu wiosennego.
Powrót na górę

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.