Co zrobić z filtrem w oczku wodnym podczas zimy?

star_rateOcena artykułu 0

Co zrobić z filtrem w zimę? Przy jakich temperaturach można go wyłączyć i jak przechowywać filtr do oczka podczas zimy? Zimowa konserwacja filtrów do oczka wodnego.

Systemy filtrujące pomagają utrzymać oczko wodne lub staw kąpielowy w dobrej kondycji pracując przez większą część roku. Co jednak zrobić, gdy nadejdzie zima, a temperatury znacznie spadną?

Każdy filtr do oczka lub stawu spełnia swoją rolę jeżeli temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 10°C, gdyż właśnie w takiej temperaturze mikroorganizmy przyczyniające się do biologicznego oczyszczania stawu uaktywniają się. Jeżeli temperatura nie sięga 10°C, praca filtra traci sens.
 
Filtr może bezpiecznie przezimować w miejscu, w którym został zainstalowany, w niektórych modelach powinno się dodatkowo wyjąć gąbki filtrujące i lampy UVC. Na wiosnę, kiedy temperatury przekroczą 10°C, na nowo uruchamiamy filtr jednocześnie stosując produkt EcoGerm Starter w celu przyspieszenia namnażania się mikroorganizmów. Pompy, które nie są odporne na minusowe temperatury należy oczyścić i przechować w miejscu, gdzie panują temperatury dodatnie, najlepiej zanurzając je w zbiorniku z wodą. Niektóre modele np. OASE Aquamax Eco, ze względu na dużą wytrzymałość na niskie temperatury, mogą pozostać w zbiorniku wodnym przez cały rok. Kupując pompę, bądź filtry do stawu, należy uprzednio zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat. Pozostawienie na mrozie nieodpornych na niskie temperatury urządzeń może skutkować trwałym ich uszkodzeniem. W sezonie zimowym gdy filtry są wyłączone, warto regularnie dosypywać do wody absorbent fosforanów o nazwie PhosSorb.

Powrót na górę

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.