Czy woda ze studni głębinowej jest dobra do oczka wodnego?

star_rateOcena artykułu 0

Jaką wodą napełnić oczko wodne? Jaka woda jest najlepsza do napelnienia oczka wodnego? Czy woda ze studni głębinowej jest dobra do oczka wodnego? Planując wybudowanie oczka wodnego w ogrodzie powinniśmy zastanowić się jakiej wody użyć do jego napełnienia.

Woda studzienna jest jednym z najłatwiejszych i najtańszych rozwiązań, a jedynym, z pozoru dużym problemem jest jej silne zanieczyszczenie biologiczne i niewłaściwe parametry. W przypadku napełniania zbiornika wodnego wodą ze studni głębinowej, należy ją uzdatnić , to znaczy dostosować do wymogów jakie powinna spełniać woda stawowa lub woda w przydomowym oczku wodnym. Parametry wody stabilizujemy już po napełnieniu stawu. Zbiorniki, w których wodę uzupełnia się ze studni głębinowych, z uwagi na dużą zawartość fosforanów w wodzie narażone są na masowy rozkwit glonów nitkowatych i sinic. System filtracyjny połączony z procesami samooczyszczania w zbiorniku działa skutecznie wyłącznie w odpowiednio zbuforowanej wodzie. W przypadku wahań parametrów wody należy liczyć się z pogorszeniem jakości wody. Często również w wodzie ze studni głębinowych występnuje za dużo żelaza i manganu co jest przyczyną zmieniania się koloru wody po kilku dniach od napełnienia. Żelazo z takiej wody utleni się dopiero po kilku tygodniach (wcześniej osadzając się na folii lub żwirze). Najpewniej i najbezpieczniej jest zawsze napełniać staw lub oczko wodne wodą wodociągową - najłatwiej jest ją uzdatnić do wymogów wody stawowej i możemy być pewni jej czystości biologicznej. Każdą wodę (woda ze studni, woda wodociągowa) powinniśmy kilka dni po napełnieniu oczka wodnego oddać do analizy i badań w celu dokładnego poznania jej parametrów i ustalenia metod jej uzdatniania. Zawsze po napełnieniu stawu lub oczka wodnego nową wodą, po dużych opadach deszczów i po uzupełnieniu wyparowanej wody, powinniśmy stosować preparat PondStarter i zaraz po nim preparat PondStabil. Pozwoli nam to na utrzymaniu stabilnych parametrów wody w naszym zbiorniku.

 W ciągu sezonu należy również systematycznie kontrolować podstawowe parametry naszej wody w oczku, tj.:


 • poziom pH – optymalna wartość oscyluje między 7,5 a 8,6

 • poziom fosforanów - poniżej 0,030 mg/l
 • twardość węglanową KH – właściwy poziom powyżej 5.5 stopni


 Zbiorniki wykonane z betonu są szczególnie narażone na duże wahania pH i obniżenie twardości węglanowej KH.
 

Środki pielęgnacyjne stabilizujące parametry wody, preparaty bakteryjne i antyglonowe, absorbujące składniki odżywcze, środki napowietrzające oraz odszlamiające należy aplikować kilka razy w ciągu sezonu, bądź częściej, w zależności od potrzeb. Starter bakteryjny EcoGerm Starter należy zastosować obowiązkowo przy pierwszym uruchomieniu zbiornika, a także w okresie wiosennym każdego roku, kiedy temperatura w nocy nie spada poniżej 8 stopni. - więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: Całoroczny program pielęgnacji stawuPowrót na górę

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.