Jak utrzymać czystą wodę w basenie i fontannie

star_rateOcena artykułu 0

Czysta woda w basenie.


Każda stojąca w zbiorniku woda prędzej czy później ulegnie zanieczyszczeniu, pojawią się w niej glony powodujące śliskie powierzchnie, rozwiną się w niej szkodliwe dla skóry bakterie.
Szczególnie niebezpieczne jest lato. Kiedy robi się ciepło, w ogrodach zaczynają królować baseny i brodziki, w których rzadko wymieniamy wodę, nie myśląc o jakimkolwiek niebezpieczeństwie. Mimo tego, że z takich zbiorników w dużej mierze korzystają dzieci, nie wszyscy mają świadomość, że w pozornie „czystej” wodzie, błyskawicznie namnażają się wszelkiego rodzaju bakterie i zarazki. Wysoka temperatura oraz stojąca woda tworzą idealne warunki do rozmnażania się różnych patogenów. Pozornie niegroźne bakterie mogą stać się dużym zagrożeniem. Dlatego nie tylko w dużych basenach publicznych, ale również w przydomowych basenach i brodzikach, powinno się odkażać wodę, aby zapobiec rozwojowi infekcji i chorób.      

             
Dezynfekcja wody w basenie polega na celu zabiciu w niej wszystkich bakterii i drobnoustrojów (fauny i flory). Istnieje szereg metod dezynfekcyjnych o różnym stopniu skuteczności. Najpopularniejszą metodą jest dozowanie aktywnego tlenu lub chloru. Użycie chloru jest tańsze, ale bardziej niebezpieczne dla zdrowia. Większość dostępnych na rynku preparatów zawiera chlor w postaci gazu, który po zastosowaniu uwalnia się na powierzchni wody i może powodować liczne reakcje alergiczne i podrażniające. Jednym z bezpieczniejszych środków zawierających chlor jest preparat AquaDes® marki Söll, który tłumi tzw. efekty uboczne procesu dezynfekcji. Likwiduje on bakterie, grzyby i zarodniki, jest przyjazny dla alergików i dzieci, nie wywołuje skórnych reakcji alergicznych, zaczerwienienia oczu lub podobnych objawów. Wszystko dzięki temu, że nie zawiera on gazowej formy chloru, a wykorzystuje tylko minimalne ilości chloru do efektywnej dezynfekcji wody. Udowodniono naukowo, że stosowanie minimalnej ilości chloru przez dłuższy czas działa lepiej niż skoncentrowany chlor.


Glony w basenie


Receptą na utrzymanie basenowej wody jak najdłuższy czas w czystości jest stosowanie środków zapobiegających rozwojowi glonów. Najczęściej glony rozwijają się i gromadzą tam, gdzie woda pozostaje nieruchoma. Oznakami pojawienia się tych organizmów w wodzie jest najczęściej jej zielony kolor oraz śliski osad na ścianach i dnie basenu. Obecność glonów sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, które mogą być przyczynami różnych chorób. Aby uniemożliwić rozwój glonów zalecamy stosowanie preparatu AlgenFrei marki Söll, który jest bezpieczny dla ludzi, a przede wszystkim ma długotrwałe działanie.


Brudna woda w fontannie


Fontanny są "żywym" i bardzo widowiskowym elementem ogrodu. Mogą tworzyć wysoki i rozproszony „pióropusz”, niski bulgoczący strumień albo stanowić proste kolumny dekoracyjne.  Chociaż są różne, towarzyszy im ten sam problem – szybkiego zanieczyszczania wody. W zbiornikach z fontannami nie ma wbrew pozorom dużego ruchu wody, dlatego już po kilku dniach możemy zaobserwować brzydki, śliski osad. Po jakimś czasie kolor wody robi się zielony i zaczyna nieprzyjemnie pachnieć.
Najważniejszą kwestią w utrzymaniu czystości w fontannach jest regularna ich pielęgnacja środkami przeciwglonowymi. Jeśli fontanna jest wyposażona w mechaniczne filtry piaskowe, najlepszym środkiem do stosowania jest płynny algicyd. Nie szkodzi on na powierzchnię zbiornika i nie wchodzi w reakcję z innymi środkami dezynfekującymi. Polecany przez nas preparat SpringbrunnenKlar marki Söll, oprócz skutecznej ochrony przed glonami, dodatkowo zabezpiecza przed odkładaniem się osadów wapiennych chroniąc w ten sposób układ filtracyjny.  W przypadku mniejszych fontann, pozbawionych systemu filtracyjnego najbardziej odpowiednim preparatem jest ZierbrunnenKlar. Należy pamiętać, że zarówno ten środek, jak i SpringbrunnenKlar nie nadają się do stosowania w zbiornikach z żywymi organizmami.


Czyszczenie zbiornika architektonicznego


Zbiorniki architektoniczne mają nowoczesną formę. Zazwyczaj są płytkie i pozbawione flory i fauny.  Dla utrzymania czystej wody w takich zbiornikach najskuteczniejsze są systemy filtracyjne oparte na mechanicznej filtracji piaskowej oraz chemicznych produktach przeciwglonowych.  Podobnie jak w przypadku dużych fontann, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu SpringbrunnenKlar marki Söll.

Powrót na górę

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.