Lampy UV w oczku wodnym

star_rateOcena artykułu 0

Lampy UV do oczka wodnego, lampy UVC do oczek wodnych i stawów to najlepsze rozwiązanie na pozbycie się efektu zielonej wody w naszym zbiorniku, zlikwidowanie bakterii oraz chorobotwórczych zarazków.

Lampy UV do oczek wodnych i stawów

Utrzymanie odpowiednich parametrów wody to jedna z podstawowych trudności na jakie napotykają właściciele oczek wodnych. Bardzo częstym problemem, który pojawia się zazwyczaj już w ciągu kilku tygodni od napełnienia zbiornika wodą jest jej zazielenienie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nadmierny rozwój glonów, który jest wynikiem zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Ma to miejsce w przypadku nadmiaru składników pokarmowych w wodzie, za dużego zarybienia zbiornika oraz zbyt intensywnego oddziaływania promieni słonecznych. Aby zapobiegać pojawieniu się zazielenionej wody w zbiorniku warto już na etapie budowy oczka pomyśleć o instalacji lampy UVC. Jest to stosunkowo niedrogie urządzenie, które bardzo korzystnie wpływa na jakość wody. Poza oddziaływaniem na glony lampy UV niszczą liczne bakterie oraz chorobotwórcze zarazki, dlatego niezwykle istotne jest, aby działało przez 24 godziny na dobę.

Zasada działania lampy UV w oczku wodnym


 
Gdy woda znajdująca się w oczku przepływa przez urządzenie wytwarzające promienie UV, następuje uszkodzenie komórek glonów, które uniemożliwia im rozmnażanie a w dalszej kolejności powoduje ich obumieranie. Dodatkowo pod wpływem działania pompy glony maja tendencje do zbrylania się,  dzięki czemu tworzą skupiska znacznie łatwiej wyłapywane przez filtr. Poprzez stosowanie lamp UVC znacznie zwiększa się jakość wody oraz jej przejrzystość.

Dobór właściwego urządzenia do naszego stawu

Aby dobrać odpowiednią lampę UV do zbiornika wodnego należy określić kilka podstawowych parametrów. Jest to przede wszystkim wielkość oczka , a co za tym idzie objętość wody jaką należy oczyścić. Kolejnymi istotnymi informacjami są stopień nasłonecznienia zbiornika, jego zarybienia a także określenie ilości i gatunków planowanej lub wstępującej roślinności.  Posiadając te informacje jesteśmy w stanie dobrać dla Państwa lampę lub w przypadku  większych zbiorników lampy, które zapewnią jak najlepszą jakość wody w zbiorniku. W ofercie naszego sklepu znajdują się wysokiej jakości lampy firmy Oase o zróżnicowanej wydajności i mocy. Należy jednak pamiętać, aby lampa UV była także dostosowana do całego systemu filtracji jaki ma być zainstalowany w zbiorniku wodnym. Nasz doświadczony zespół pomoże Państwu wybrać najodpowiedniejsze urządzenie. W przypadku małych zbiorników wodnych warto pomyśleć o zastosowaniu gotowych zestawów filtracyjnych z wbudowaną lampa UV.

Konserwacja lampy UVC

Właściwe działanie lampy zapewnia jej prawidłowa instalacja. Warto skorzystać z pomocy fachowców, w przypadku montowania w zbiorniku wodnym lampy UV, a także wszelkich urządzeń znajdujących się pod napięciem! Zainstalowana lampa UVC wymaga niewielkich nakładów związanych z utrzymaniem jej prawidłowego działania. Podstawową sprawą jest wyczyszczenie w razie potrzeby lampy oraz wymiana żarników. Z reguły producenci zalecają dokonać tego po roku, a maksymalnie dwóch  sezonach użytkowania. W okresie zimowym warto zabezpieczyć urządzenie przed ryzykiem uszkodzenia wynikającym ze zbyt niskich temperatur, poprzez odłączenie i przenieść ja do suchego i bezpiecznego miejsca. Za sprawą stosowania powyższych zabiegów oraz wyboru urządzenia renomowanego producenta takiego jak Oase, lampa UV będzie mogła służyć właścicielom zbiornika przez wiele lat.

UWAGA: system filtracyjny wspomagany lampami UV należy regularnie wspierać prepartem bakteryjnym EcoGerm Ponds i EcoGerm Starter

Powrót na górę

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.