Planowanie budowy i projektowanie oczka wodnego
Planowanie budowy oczka wodnego
Dobry plan jest pierwszym krokiem do realizacji marzeń o wodnym obiekcie we własnym ogrodzie. W zależności od wielkości, położenia i charakteru ogrodu lub tarasu, należy wybrać i zaprojektować odpowiednią formę wykorzystania wody. Opracowanie optymalnego rozwiązania dla naszego ogrodu wymaga postępowania według pewnych kluczowych zasad.
Zasadnicze kwestie w budowie oczka wodnego:
· Wybór rodzaju stawu
Jeśli naszym celem jest staw zarybiony, powinien być on zlokalizowany możliwie blisko tarasu lub patio tak, by był dobrze widoczny z tych miejsc. Stawy zarybione są dużą atrakcją, więc powinny być eksponowane.
Jeśli nasz wybór padł na staw naturalny, czyli taki z bogatą florą i fauną, warto umiejscowić go w dalszych częściach ogrodu. Rechot żab może być co prawda urzekający, ale niekoniecznie w nadmiernych ilościach i np. w nocy.
Stawy wzbogacone strumieniami czy fontannami wyglądają wspaniale pośrodku ogrodu, a efekty wodne np. Jumping Jet Rainbow Star, mogą zostać idealnie w komponowane w tarasowe układy architektury krajobrazu i stanowić jego dużą atrakcję. W przypadku zbyt małej powierzchni tarasu lub balkonu, możliwe jest zastosowanie na przykład beczki na wino wyposażonej w atrakcyjny wodotrysk.
· Nasłonecznienie
4-6 godzin nasłonecznienia w ciągu dnia to dawka wystarczająca dla każdego stawu. Jeśli wiemy, że nasz staw będzie narażony na długotrwałe działanie promieni słonecznych, należy pamiętać o stworzeniu w nim strefy o pogłębionym dnie, co zapobiegnie zbytniemu nagrzewaniu się wody i namnażaniu się glonów.
· Drzewa i rośliny
Projektując roślinność wokół stawu należy pamiętać, by rośliny iglaste i liściaste były odpowiednio oddalone od oczka. Uniemożliwi to nadmierne wprowadzaniu do wody substancji organicznych z opadłych liści, a także wykluczy zagrożenie rozrostu korzeni tych roślin w kierunku stawu. Mocno ukorzeniające się rośliny (np. bambus) mogą bowiem zniszczyć folię wyściełającą staw. Dla uniknięcia uszkodzeń należy w takim przypadku zastosować folie zabezpieczające przed korzeniami i specjalne bariery dla kłączy.
Podstawowe wyposażenie oczka wodnego
· Folia do stawów lub niecka stawowa
Wybierając folię do budowy stawu, możemy dowolnie określać jego kształt. W zależności od obciążenia, można wybrać pomiędzy folią z PCV, folią kauczukową, a polecaną geomembraną EPDM. Gotowe niecki stawowe stanowią praktyczną alternatywę, choć nie dają nam szerokiego pola do popisu w zakresie kształtu oczka. Są za to bardzo wygodne, szczególnie, gdy planujemy mniejszy zbiornik, o pojemności do 1 000 litrów.
· Pompy do filtrów, strumieni lub wodotrysków
Dopasowanie odpowiedniej pompy jest uzależnione od wielkości stawu i jego przeznaczenia. Pompa do filtra nadaje się idealnie również do zasilania strumyka. W przypadku zainstalowania wodotrysku, można wybierać pomiędzy klasycznymi pompami Nautilus, Neptun i Aquarius, a kompleksowym produktem, jakim jest Filtral 5000.
· Filtr do mechanicznego i biologicznego oczyszczania wody
Do ciągłego oczyszczania sztucznego zbiornika wodnego niezbędny jest odpowiedni filtr. Jest on gwarancją czystej wody. Jego dobór jest uzależniony od wielkości stawu i ilości znajdujących się w nim ryb.
· Preparty bakteryjne do zapoczątkowania procesu samooczyszczania się wód
Zaraz po uruchomieniu oczka wodnego, po każdym dłuższym wyłączeniu filtra lub po wymianie wody w oczku wodnym musimy pamiętać o ponownym zaszcepieniu pożytecznych mikrorganizmów. Służy do tego prepart EcoGerm Starter.
· Akcesoria do pielęgnacji oczka wodnego
Do stałej i wygodnej pielęgnacji oczka wodnego należy zakupić odpowiednio dobrany do wielkości zbiornika odkurzacz do liści, szlamu i mułu np. Fango 2000. Przydadzą się też nożyce do roślin wodnych, szczypce, podbierak do glonów, skimmer pływający, wodery, siatka przeciw liściom itp.