Przygotowanie i uzdatnianie wody w oczku wodnym

star_rateOcena artykułu 0

Założenie oraz pielęgnacja oczka wodnego wymaga pewnej wiedzy, która pozwoli uniknąć problemów w jego późniejszym użytkowaniu. W procesie przygotowania stawu, problemem może okazać się woda, która nie zawsze nadaje się do naszych zbiorników wodnych.


Do napełnienia oczka wodnego możemy użyć wody wodociągowej lub studziennej. Niestety, żadna woda z tych źródeł nie ma idealnych parametrów. Musimy więc  przygotować ją tak, by jej jakość umożliwiała prawidłowe funkcjonowanie flory i fauny.


Uzdatnienie wody w zbiorniku wodnym polega na:


- usunięciu substancji szkodliwych (chlor, metale ciężkie),
- ustabilizowaniu najważniejszych parametrów wody takich jak: pH, twardość węglanowa, poziom fosforanów,
- zaszczepieniu flory bakteryjnej.


Jednymi z lepszych a co najważniejsze bezpiecznymi w użyciu są ekologiczne środki firmy Hydroidea. Preparat o nazwie PondStarter likwiduje wszystkie substancje szkodliwe takie jak: metale ciężkie lub chlor. Preparat PondStabil reguluje poziom pH i twardości węglanowej. Zastosowanie tych środków powoduje całkowite przystosowanie się naszej wody do warunków stawowych.


Żeby uniemożliwić rozwój w stawie glonów, należy zminimalizować ilość fosforanów w wodzie, które stanowią najlepszą pożywkę dla tych organizmów. Zarówno woda wodociągowa, jak i studzienna mają wysokie stężenie fosforanów. Jedynym skutecznym sposobem na eliminację tego pierwiastka jest proces wytrącenia i wiązania. Najlepszymi środkami, które mogą okazać się niezawodne są trzy produkty: PhosSorb w proszku do rozsypywania po powierzchni stawu, PhosBinder w saszetkach wkładanych do filtrów i BioChalix jako mieszanka minerałów filtracyjnych o frakcji 2-8 mm używanych w filtrach bagiennych i strefach regeneracyjnych.


Do ożywienia wody i nadania jej życia biologicznego służą tzw. startery bakteryjne EcoGerm Starter i preparaty bakteryjne EcoGerm Ponds. Wspomagają one proces tworzenia flory bakteryjnej. Kultury bakterii, które biorą udział w procesie samooczyszczania wód, bez zastosowania startera tworzą się w zbiorniku dopiero po 6-8 tygodniach. Dzięki starterom, proces ten skraca się nawet do kilku godzin.

Powrót na górę

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.