Przygotowanie oczka wodnego do zimy

star_rateOcena artykułu 0

Jesień to najlepszy czas, by zacząć zabezpieczać swój staw przed zimą i tym samym pomóc mu w zachowaniu najlepszej formy do wiosny. Jednym z pierwszych zabiegów, jakie powinniśmy wykonać jest zabezpieczenie  tafli wody ochronną siatką o drobnych oczkach, która uniemożliwi wpadanie do stawu liści, które mogłyby zaburzyć równowagę biologiczną w wodzie. Zamiast siatki możemy zastosować urządzenie, zwane skimmerem, które samoczynnie zbiera zanieczyszczenia z powierzchni wody. Inną czynnością, jaką należy wykonać przed zimą, powinno być przycięcie zbyt wysokich roślin otaczających zbiornik. Dzięki temu, gdy spadnie duża ilość śniegu, rośliny pod jego obciążeniem nie przechylą się do stawu i nie wprowadzą tym samym do wody niepożądanych substancji. Musimy jednak pamiętać, by przy podcinaniu roślin nie usuwać szuwarów trzcinowych, gdyż te są bardzo pożyteczne zimą. Wspierają one wymianę gazów w zamarzniętym zbiorniku, dlatego ich likwidacją powinniśmy zająć się dopiero na wiosnę.


W całym procesie przygotowawczym trzeba pamiętać również o prewencyjnym stosowaniu środków chemicznych lub preparatów ekologicznych, których głównym zadaniem jest ochrona zbiornika wodnego przez całą zimę. 


Redukcja osadów dennych i mułu


Jesień jest najlepszym okresem do oczyszczenia dna zbiornika z osadów powstających na skutek procesów gnilnych liści, resztek pożywienia czy odchodów ryb. W celu sprawnego i szybkiego odkurzenia dużego stawu z nieczystości polecamy zastosowanie odkurzacza szlamowego Torpedo. W mniejszych oczkach wodnych doskonale sprawdzi się też tańszy model o nazwie Fango 2000. Usuwanie mułu w sposób mechaniczny nie zawsze jednak bywa skuteczne i dokładne. Może również naruszyć warstwy mułu i uwolnić do wody szkodliwy amoniak. Najlepszą metodą jest zatem połączenie czyszczenia mechanicznego z zastosowaniem środka biologicznego, który w szybki i efektywny sposób rozłoży pozostały muł, nie szkodząc jakości wody. Sprawdzonym rozwiązaniem jest wsypanie zaraz po odmuleniu preparatu AlgoSplit i zaraz po nim bakterii EcoGerm lub wrzucenie tabletki Eco Tabs. Osady zaczną bardzo szybko znikać z dna naszego stawu a woda zachowa właściwe parametry. Należy jednak pamiętać, że oba preparaty działają tylko wtedy gdy woda w stawie ma temperaturę wyższą niż 8 stopni Celsjusza. 


Absorpcja fosforanów, czyli zabezpieczenie przed wiosennymi glonami


Zima jest okresem zwiększonego ryzyka namnażania się fosforanów. Wpadające do stawu liście, rozkładający się pokarm i inne substancje organiczne tworzą idealne środowisko do wzrostu ilości fosforanów, które są podstawowym składnikiem odżywczym glonów. W takiej sytuacji, wiosną bardzo prawdopodobne jest nadmierne rozmnożenie się glonów, które mogą zaszkodzić jakości wody. By temu zapobiec, jesienią (w październiku) należy rozpocząć stosowanie  silnego środka wiążącego  fosforany PhosSorb. Stosując go regularnie co 6  tygodni, będziemy mieć pewność, że woda w naszym stawie nadal będzie przezroczysta a pod lodem nie zaczną rosnąć glony nitkowate. Jeśli podczas jesieni lub w zimę mamy nadal włączony filtr, kaskadę lub działa nam pompka napowietrzająca warto pomysleć o zastosowaniu specjalnych saszetek PhosBinder, które trwale będą nam wiazały fosforany, siarczki i inne metale ciężkie przez cały ten okres. Saszetki powinny być położone w miejscu ruchu wody - na pompie lub przy dyfuzorze napowietrzacza. 

Stabilizacja parametrów wody


Zimą nie sposób zabezpieczyć  staw przed śnieżnymi i deszczowymi opadami. W związku z tym, bardzo prawdopodobne jest to, że opady „miękkiej wody” rozcieńczą wodę w stawie i tym samym zmniejszą jej twardość węglowodanową. Takie naruszenie optymalnego poziomu twardości wody niesie ryzyko kwitnienia na wiosnę glonów, które podwyższają wartość pH, a to z kolei negatywnie wpływa na cały ekosystem. By temu zapobiec, najlepszym rozwiązaniem jest aplikacja produktu stabilizującego wodę, który jednocześnie zabezpieczy nasz staw przed niekorzystnym działaniem niskich temperatur. Proponowane przez nas środki PondStabil i PondStarter polepszą jakość wody, zneutralizują amoniak i metale ciężkie, zapewnią stabilną i odpowiednią wartość pH, zwiększą twardość węglanową. Dzięki takim produktom mamy pewność, że nasz staw lub oczko wodne ma zapewnione idealne warunki do prawidłowego funkcjonowania.


Napowietrzanie zbiornika


Jeśli nasz staw ma co najmniej 1 metr głębokości i jest zarybiony, istnieje szansa, że zimą woda nie zamarznie w nim całkowicie, a ryby przezimują ten okres przy samym dnie. By umożliwić przetrwanie rybom i roślinom, niezbędne jest dobre natlenienie wody. Wyrąbywanie przerębli siekierą lub kilofem nie jest polecanym przez nas sposobem, gdyż fala uderzeniowa podczas rąbania może spowodować śmierć wielu organizmów żywych: ryby mogą zostać w ten sposób ogłuszone, a żaby zbudzone z zimowego letargu. Oprócz tego, nagła zmiana ciśnienia mogłaby niekorzystnie wpłynąć na układ oddechowy wszystkich mieszkańców zbiornika. Niedobrym rozwiązaniem jest również stosowanie środków przeciwdziałających zamarzaniu wody, bo staw traci wówczas skumulowane ciepło i nienaturalnie szybko się wychładza. Jedynymi bezpiecznymi sposobami napowietrzenia zbiornika są: wstawienie pionowo do wody wiązki trzciny albo zastosowanie natleniaczy i środków natleniających wodę typu AlgoSplit. Do tych ostatnich zaliczamy też polecane przez nas tabletki napowietrzające Sauerstoff Depot, które charakteryzują się długotrwałym działaniem nawet do 6 tygodni. Należy pamiętać, że by środki te były skuteczne, trzeba zacząć ich stosowanie w październiku i regularnie używać aż do wiosny.

Powrót na górę

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.