Rośliny do oczka wodnego i stawu ogrodowego

star_rateOcena artykułu 0

Utrzymanie stawu na odpowiednim poziomie oznacza stworzenie  w nim takich warunków, w których to sama woda będzie odpowiedzialna za oczyszczanie, a flora i fauna będą żyć w tym środowisku na zasadzie dopełnienia. Jeśli chcemy, by nasze wodne oczko funkcjonowało tak jak należy i zawsze zachwycało, powinniśmy pamiętać o odpowiednim doborze wodnej roślinności. Ma ona nie tylko charakter ozdobny, ale przede wszystkim pełni ważną funkcję utrzymywania równowagi biologicznej.


Ile roślin posadzić w oczku wodnym?


Rośliny rosnąc na dnie stawu, pobierają z jego dna składniki pokarmowe nagromadzone tam w formie produktów wydalanych przez ryby:  niezjedzonych resztek pokarmu, obumarłych roślin lub opadłych liści. Pozbawienie stawu roślin to praktycznie brak prawidłowej filtracji, cyrkulacji wody i napowietrzania, a więc i wyrok śmierci dla naszego zbiornika. Biologiczna równowaga to priorytet w każdym środowisku, nie tylko wodnym. Dlatego musimy pamiętać, że im więcej ryb wpuścimy do zbiornika, tym większych filtrów i wiekszej ilości roślin wodnych będzie on potrzebował. Trzeba również pamiętać, że zbyt duża ilość roślin może naruszyć optymalne parametry wody i wpłynąć na zbyt dużą zawartość tlenu oraz wahania pH. Standardowo sadzimy od 10 do 20 sztuk sadzonek roślin na 1 m2.


Jak rozmieścić rośliny w stawie?

Samo obsadzenie stawu roślinnością nie powinno stanowić problemu. Bardzo ważne jest aby rośliny nie były wykopane z naturalnego środowiska i aby były uprawiane w ubogim w biogeny podłożu. Rośliny wodne powinniśmy sadzić w specjalnych substratach typu BioKalonit lub BioLava. W punktach sprzedaży takich roślin otrzymamy pełną informację, w jakich strefach sadzić poszczególne odmiany. Poniżej zamieszczamy kilka przydatnych plików i informacji gotowych do pobrania i wydruku.


Lista roślin wodnych dobranych do parametrów wody
Normy parametrów wody dla oczek wodnych
Rośliny do oczka wodnego - cennik hurtowy firmy Hydroidea

Powrót na górę

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.