Skimmery i napowietrzacze do oczka wodnego

star_rateOcena artykułu 0

Wstępne oczyszczanie zbiornika wodnego - skimmery

Jednym z produktów, które warto zamontować w oczku, stawie lub innego typu zbiorniku wodnym jest skimmer. Jest to urządzenie, które w znacznym stopniu wspomaga filtrację oczka wodnego, poprzez możliwość usuwania materii organicznej i innych zenieczyszczeń gromadzących się na powierzchni wody. Zanieczyszczenia te są pozornie niegroźne, jednakże opadając na dno zbiornika rozkładają się z czasem wytwarzając szkodliwe, a niekiedy toksyczne substancje. Zastosowanie skimmerów w oczku wodnym lub w stawie kąpielowym jest wskazane w szczególności w przypadku gdy w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika  znajdują się grupy drzew i krzewów zrzucających liście oraz gatunki roślin charakteryzujących się intensywnym pyleniem.

Skimmery do oczka wodnego lub stawu możemy podzielić na trzy główne rodzaje:

Skimery brzegowe  –  instalowane już w trakcie budowy zbiornika w jego pionowych ścianach – zazwyczaj stosowane są w przypadku basenów i większych zbiorników jak stawy wodne i stawy kąpielowe;

Skimery pływające – swobodnie poruszające się po powierzchni zbiornika, zbierające zanieczyszczenia z dużej powierzchni lustra wody   np. SwimSkim CWS firmy OASE;

Skimery zanurzalne -  umieszczane na dnie zbiornika wodnego, przeznaczone do zbiorników o niezbyt dużej głębokości, wymagające regulacji dostosowanej do wysokości tafli wody;

Każdy z opisanych wyżej typów skimmerów działa na podobnej zasadzie – zanieczyszczenia występujące na powierzchni lustra wody zasysane są przez skimmer i w nim zatrzymywane. W zależności od stopnia skomplikowania urządzenia mogą one filtrować wodę nie tylko w sposób mechaniczny – zatrzymując większe zanieczyszczenia w specjalnych koszach, ale także biologiczny- przepuszczając zasysana wodę przez gąbkowe filtry umieszczone wewnątrz produktu. Wybór konkretnego modelu  oraz rodzaju skimmera zależy od wielkości oczka wodnego lub stawu, jego budowy, występowania roślinności i zarybienia a także stopnia możliwego zanieczyszczenia.


Napowietrzanie zbiornika wodnego - pompy napowietrzające do oczka wodnego lub stawu kąpielowego

Na jakość wody w zbiorniku wodnym wpływa także jej właściwe napowietrzenie. Jednym z najczęściej stosowanych w celu natlenienia wody sposobów jest wprowadzenie odpowiedniej roślinności wodnej. Jednak nie zawsze roślinny są wystarczającym rozwiązaniem. Wówczas warto zastosować specjalistyczne urządzenia w postaci napowietrzaczy/pomp napowietrzających. Sprawdzają się one także w sytuacji, gdy w danym zbiorniku ze względów wizualnych nie planujemy sadzić żadnych roślin.  Odpowiednie napowietrzenie wody jest szczególnie istotne w przypadku hodowli ryb oraz w trakcie trwania sezonu letniego, kiedy temperatura wody w oczku wodnym lub w stawie jest zbyt wysoka, co skutkuje powstawaniem glonów i sinic. Wówczas wprowadzenie do obiegu dostatecznej ilości tlenu pozwala na zachowanie równowagi biologicznej  oraz swobodne funkcjonowanie roślin oraz zwierząt. Napowietrzacze bardzo wspomagają rozwój pożytecznych mikroorganizmów typu EcoGerm.

W zarybionych oczkach wodnych i stawach napowietrzacze są również bardzo przydatne w okresie zimowym, ponieważ pozwalają na ograniczenie zamarzania zbiornika a tym samym utrzymanie wymiany gazowej. Zastosowanie urządzeń do natleniania wody w oczku lub stawie zwiększa również wydajność zastosowanego filtra.

Wśród dostępnych na rynku napowietrzaczy do stawów wodnych możemy wyróżnić takie które wymagają podłączenia do pompy oraz te, które mają już wbudowana pompę.  Urządzenia te możemy także podzielić pod względem dekoracyjności, ponieważ część z nich   bardzo dobrze wkomponowuje się w  krajobraz oczka imitując naturalną roślinność jak np. OxyTex Set Typ 1000 CWS. W ofercie napowietrzaczy znajdują się także klasyczne modele jak produkowany przez firmę OASE AquaOxy Typ 4800.

Kupując napowietrzacz do oczka wodnego bądź stawu należy go odpowiednio dobrać do objętości zbiornika wodnego a także gęstości jego zarybienia, w związku z tym warto  przed dokonaniem wyboru skorzystać z fachowej porady specjalisty pod numerem tel.: 506717172

 

Skimer

Skimmer

Napowietrzacz w oczku wodnym

Napowietrzacz w oczku wodnym

Napowietrzacz Aqua Oxy

Napowietrzacz Aqua Oxy

Powrót na górę

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.